Šedý dovoz

Šedý dovoz

Rizika nákupu  produktov HARVIA zo šedého dovozu

Chcete si kúpiť novú saunovú pec HARVIA a našli ste svoj ideálny model o tisíce korún lacnejšie ako u overených obchodníkov? Takýto nákup by sa vám do budúcna nemusel vyplatiť. Pozrite sa ako funguje šedý trh so saunovými produktami, ako spoznať nekalých obchodníkov a s akými nástrahami sa pri kúpe zo sivého trhu môžete stretnúť. 

 Saunová pec harvia cilindro piecka                                  

Čo je to „šedý trh“ alebo „šedý dovoz“?

Šedý trh, alebo konkrétnejšie šedý dovoz, funguje u všetkých druhov tovaru, nielen u saunových produktov. Na tie sa ale v tomto článku zameriame predovšetkým.

Šedý dovoz a následné obchodovanie s dovezeným tovarom znamená, že výrobky, ktoré daný predajca ponúka, nie sú určené pre slovenský trh a mnohokrát ani pre ten európsky. Tieto saunové kachle nemusia spĺňať európske regulácie, a to ako z hľadiska zapojenia do elektrickej siete, tak aj z bezpečnosti prevádzky. Navyše mnohokrát existujú aj kópie týchto kachlí, ktoré nespĺňajú žiadne štandardy a sú priamo nebezpečné prevádzky či životu.

 

Nakupovať produkty zo šedého dovozu?

Medzi šedý dovoz počítame tie produkty, ktoré nie sú určené pre slovenský trh. Práve preto, sa v tomto prípade oplatí zvoliť známeho a prevereného obchodníka, ktorý dopredu avizuje, že sa jedná o produkt z oficiálnej distribúcie a poskytuje všetky potrebné informácie o produkte, jeho vlastnostiach a náhradných dieloch, ďalej tiež záručný a pozáručný servis. 

Záruka a oprava u produktov zo šedého trhu

Za záruku saunovej pece ručí predajca a v tomto prípade ju musí aj poskytnúť. U nás je záruka zo zákona dva roky, takže tú dostať musíte, nech už kachle kupujete kdekoľvek a sú označované ako "nové".

Problém však nastáva, ak dodávateľ nekúpil kachle z oficiálneho distribučného kanála, v prípade ČR a SR teda od našej spoločnosti či siete našich partnerov. Takéto kachle nemajú oporu oficiálneho servisu (môže sa napr. jednať o falzifikáty s menej kvalitnými súčiastkami, nebezpečné prevádzky) a opraví vám ich, ak vôbec, iba svojpomocne priamo na danej predajni. V takom prípade možno pochybovať o zachovaní kvalitatívneho a bezpečnostného štandardu.

Naša spoločnosť ako jediný autorizovaný servis značky Harvia v ČR a SR odmieta niesť zodpovednosť za tieto produkty a tieto produkty nebudú prijaté do servisu. Ak si nie ste istí, že vám predajca ponúka výrobok z oficiálnej distribučnej siete, kontaktujte nás so žiadosťou o potvrdenie, že sa jedná o overeného predajcu. Alebo si nájdite vhodného dodávateľa z nášho zoznamu oficiálnych dodávateľov

Na šedom trhu sa ale stretnete aj s pecou, ​​ktoré sú kompletne určené pre iný trh. Svojho nároku na opravu sa dočkáte pravdepodobne len vtedy, ak má u nás značka oficiálny servis a rovnaký model je vo slovenskej republike bežne v predaji.

 

 

 

 

Ako spoznať šedých obchodníkov?

V dnešnej dobe je nákup na internete úplne bežný. Často sa k nákupu používajú rôzne porovnávače produktov, ktoré disponujú aj databázami obchodov. Takéto porovnávače ale zvyčajne obsahujú aj obchody, ktoré praktizujú šedý dovoz.

V kombinácii s nízkou cenou potom zákazník ľahko prehliadne overeného predajcu a veľmi jednoducho sa dostane k sivému obchodníkovi. V prípade, že tieto porovnávače využívate, vyhnite sa nezmyselne nízkym cenám neznámych obchodníkov.

Ďalším dôležitým vodítkom sú recenzie a hodnotenia daného obchodníka. Vybrať si obchod bez žiadneho hodnotenia je stávka do lotérie. Mali by sme byť ostražití aj v prípade predajcov s menším množstvom pozitívnych hlasov. Hodnotenie dnes možno s trochou snahy aj sfalšovať, takže sa oplatí ich dôkladne prečítať a strojovo písané pochvaly rovno ignorovať.

Dostali ste sa na nejaké stránky neznámeho obchodu a stále neviete, či sa nejedná o šedý dovoz? Pomôže vám napríklad aj vzhľad stránky, jej štruktúra a prehľadnosť. Títo obchodníci so šedým tovarom vsádzajú na svoje nízke ceny a dúfajú, že zákazník si nevšimne narýchlo vytvorené webové stránky. Vždy by mal byť ľahko dohľadateľný kontakt a obchodné podmienky. Vyberajte tiež tých obchodníkov, ktorí ponúkajú kamennú predajňu alebo showroom, kde si možno tovar prezrieť alebo poprípade rovno kúpiť.

Čo mám teda urobiť, aby som nekúpil pec HARVIA zo šedého dovozu?

  • Dôkladne si vyberte obchodníka
  • Overte si, či sa vybraný produkt do sauny stále predáva a či sú v našej krajine všeobecne dostupné.
  • Skontrolujte si, či je predajca oficiálny dodávateľ technológie Harvia
  • Starostlivo si prečítajte podmienky predajcu a všímajte si dodatky malými písmenami.
  • Saunovú pec, ktorá u nás nemá slovenské zastúpenie, radšej nenakupujte, vyhnete sa budúcim problémom so servisom a náhradnými dielmi.


Kontaktný formulár
Kontakty
Emailová adresa: info@harvia.sk Telefón: +421 220 812 523 Webové stránky: www.harvia.sk